Kiedy po pogrzebie można ustawić pomnik?

nowy nagrobek po pogrzebie

Pogrzeb jest trudnym przeżyciem dla osób bliskich zmarłemu. Procedury prowadzące do jego organizacji w dużej części można przekazać do kompleksowego zakładu pogrzebowego. Dopiero kilka tygodni, a często miesięcy po pogrzebie, życie żałobników wraca do normalnego rytmu. Pojawia się często też pytanie, w jakim czasie po złożeniu ciała zmarłego lub urny do grobu, można ustawić na miejscu na cmentarzu wybrany pomnik?

Typ grobu determinuje czas wykonania nagrobka

W zależności od tego, czy trumna ze zwłokami zmarłego lub urna z jego prochami została złożona do grobu ziemnego, czy grobowca, nieco inaczej przedstawia się kwestia wykonania nagrobka w takim miejscu. Przy grobie ziemnym, w trakcie pochówku ziemia jest spulchniania i potrzebuje czasu, aby osiąść i odpowiednio się ułożyć. Zaleca się wówczas odczekanie co najmniej 6 miesięcy przed ustawieniem nagrobka. Jeśli nie zachowa się takiego czasu, może dojść do osunięcia i zapadnięcia nowo wybudowanego nagrobka. Wiele firm kamieniarskich może w ogóle nie zrealizować zlecenia lub odmówić udzielenia gwarancji na pomnik, który miałby stanąć na grobie ziemnym w mniej niż pół roku od pochówku.

Problem ten znika, jeśli zwłoki lub urna z prochami są składane w grobie o charakterze piwnicy. Nie trzeba wtedy czekać, aż ziemia się ułoży, tylko od razu po zamknięciu grobowca można budować na nim pomnik.

Zamówienie i montaż pomnika

U kamieniarza można dziś zamówić dowolny pomnik na miejsce na cmentarzu. Może to być:

  • nagrobek pojedynczy,
  • podwójny,
  • nagrobek klasyczny,
  • nowoczesny,
  • nagrobek dziecięcy.

Firmy kamieniarskie podejmują się grawerowania laserem nowoczesnych pomników, dzięki czemu zdjęcia umieszczane na powierzchni płyty są wykonane z fotograficzną jakością.

Nad montażem i projektem nagrobka należy się zastanowić, zwłaszcza jeśli na miejscu na cmentarzu będzie można pochować za jakiś czas i inną osobę. Trzeba zatem ten fakt uwzględnić wcześniej i pozostawić na nagrobku miejsce na imię i nazwisko czy datę śmierci.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *