W czym i jak przechowywać prochy zmarłego?

urna cmentarna

Na takie pytanie wbrew pozorom nie ma jednej, prostej odpowiedzi. Najczęściej prochy przechowuje się w urnach, które są grzebane – w grobie ziemnym lub w kolumbariach. Zakłady pogrzebowe oferują coraz to nowe modele urn, a także umożliwiają wykonanie odpowiedniego nagrobka na miejscu na cmentarzu, gdzie są składane prochy zmarłego.

Urnę trzeba pochować

Kremacja zmarłych staje się w Polsce coraz bardziej popularna, głównie z praktycznego punktu widzenia. Pochowanie trumny wymaga wykupienia osobnego miejsca na cmentarzu, a urnę można „dochować” w istniejącym grobie.

Wymogiem związanym z polskimi przepisami jest konieczność złożenia trumny do grobu. Może to być grobowiec, grób ziemny lub kolumbaria – odpowiednik katakumb, gdzie składane są urny z prochami zmarłych. Nie ma możliwości np. zabrania urny z prochami ukochanego rodzica czy dziadka do domu. Należy się im taki sam szacunek jak zwłokom.

Jaką urnę wybrać?

Jeśli zwłoki bliskiej osoby mają być spopielone, rodzina powinna wybrać odpowiednią urnę służącą do przechowywania prochów zmarłego. Producenci oferują ogromną ilość pojemników, które różnią się pomiędzy sobą kształtami oraz wymiarami. Najbardziej ekskluzywne urny są bogato zdobione, pozłacane prawdziwym złotem. Możliwe jest ich samodzielne zaprojektowanie, według własnego pomysłu, dodanie dowolnego napisu lub inskrypcji.

Nagrobek na cmentarzu

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby po pochowaniu urny z prochami bliskiej nam osoby na cmentarzu, zlecić wykonanie pomnika. Nagrobek nad urną może mieć formę tablicy pamiątkowej, która zajmie niewiele miejsca, albo zwykłego nagrobka klasycznego jednoosobowego. Można na nim wykonać tablicę upamiętniającą osobę lub osoby, których urny znajdują się w grobie. Tablice z czarnego granitu warto poddać obróbce laserowej. Klienci mogą sobie dziś zażyczyć od kamieniarza wykonania laserem grawera imienia i nazwiska zmarłego, epitafium czy dowolnego innego tekstu, jaki ma znaleźć się na nagrobku. W technice laserowej wysokiej jakości tablice granitowe mogą posłużyć za kanwę dla fotografii zmarłego. Zdjęcia na nagrobkach wykonane jako grawer laserowy, mają wysoką trwałość, sięgającą nawet 100 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *