Zasady pochówku w Polsce

cmentarz-kwatery

W naszym kraju zasady chowania zmarłych są jasno wyznaczone przepisami ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Grób ziemny czy grobowiec to jedno z obowiązkowych miejsc, w których może znaleźć się trumna lub urny z prochami po kremacji.

Podstawowy wymóg

Zgodnie z art. 12 ust. 1 wspominanej ustawy, ciało zmarłego może być pogrzebane jako zwłoki, albo poddane kremacji. Ciała chowane bez spopielenia, w trumnach, mogą być grzebane w grobach ziemnych, murowanych, katakumbach lub poprzez zatopienie w morzu. Jeśli rodzina zmarłego decyduje się poddać zwłoki kremacji, prochów powstałych w ten sposób nie można zabrać po prostu do domu. Urny muszą być, podobnie jak trumny, grzebane w grobach murowanych lub katakumbach oraz poprzez zatopienie w morzu, albo przechowywane w kolumbariach.

Na jakim cmentarzu?

Godny pochówek oznacza złożenie zwłok w trumnie lub prochów w urnie, na wyznaczonym miejscu na cmentarzu. W polskim systemie prawnym istnieją właściwie tylko dwa typy cmentarzy: wyznaniowy i komunalny. To jedyne, prawnie dopuszczalne miejsca pochówku.

Pochówek

Zasadniczo zwłoki osób zmarłych nie mogą być chowane na cmentarzu przed upływem 24 godzin od chwili zgonu. Wyjątkiem od reguły jest śmierć w wyniku choroby zakaźnej. Prawo do pochowania zwłok ludzkich ma najbliższa pozostała rodzina zmarłego. Pochówek organizowany jest zgodnie z wiarą wyznawaną przez rodzinę i zmarłego albo w formie pogrzebu niekościelnego. Jeśli rodzina posiada miejsce na cmentarzu, gdzie już istniał grób, można liczyć po kilku latach od otwarcia grobowca na dochowanie w urnie lub po 20 latach na dochówek tradycyjny – w trumnie.

Po pogrzebie rodzina zmarłego dla upamiętnienia jego imienia może zdecydować się postawić w miejscu jego spoczynku nagrobek klasyczny, nagrobek nowoczesny, podwójny lub pojedynczy, albo grobowiec rodzinny. Jest to już w jej gestii i nie podlega uwarunkowaniom prawnym z tytułu wspominanej ustawy.

W Polsce z reguły są wykonywane nagrobki podwójne lub pojedyncze, a w przypadku zmarłych dzieci – nagrobki dziecięce, o znacznie mniejszych wymiarach. Dzięki nowoczesnym technikom laserowym, na wysokiej jakości płytach granitowych nagrobków można wykonać grawer napisów, a nawet zdjęć w jakości fotograficznej, co zwiększa estetykę pomnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *