Technika laserowa w kamieniarstwie cmentarnym

Groby

Kamieniarz ma ciężki zawód, który polega na obróbce różnego rodzaju kamieni. Może specjalizować się między innymi w projektowaniu i wykonywaniu nagrobków cmentarnych. Współcześni kamieniarze dają swoim klientom szerokie możliwości wyboru – nagrobek klasyczny, nagrobek nowoczesny, a może nagrobek dziecięcy. Zgodnie ze wskazówkami zamawiającego można stworzyć dowolny napis, a nawet grafikę na wysokiej jakości, czarnym granicie. Służy do tego technika laserowa.

Laser do grawerowania granitu

Proces grawerowania laserowego wykorzystywany w kamieniarstwie cmentarnym pozwala na tworzenie nowoczesnych nagrobków – pojedynczych, podwójnych i dziecięcych. Umożliwia wygrawerowanie tekstu i obrazu, do tego stopnia, że można przenosić całe zdjęcia na płytę pamiątkową, w jakości fotograficznej. Jest to możliwe z wykorzystaniem idealnie równej powierzchni płyty z czarnego grafitu. Rozmiar i kształt tablicy pamiątkowej nie ma tu znaczenia.

Fachowe i precyzyjne wykonanie laserowo portretów i wizerunków osób, o których chcemy zachować pamięć na zawsze, gwarantuje nadanie nagrobkowi na cmentarzu oryginalnego charakteru. To w ostatnich latach dosyć popularny sposób na wykańczanie nagrobków, który stanowi alternatywę dla zwykłych zdjęć umieszczanych w ramkach czy liter grawerowanych i kutych

Dlaczego warto wybrać grawerowanie laserowe?

Z uwagi na ogromną różnorodność wzorów i rodzajów zdobień w technice laserowej, można nadać pomnikowi nagrobnemu zindywidualizowany charakter. Można stworzyć na nagrobku piękne napisy, epitafia, pamiątkę fotograficzną po zmarłym, zlecić wykonanie stylizowanych krzyży i innych ornamentów pasujących do nagrobka.

Trwałość grawera laserowego jest bardzo duża i szacuje się ją nawet na 500 lat. Wszystko zależy tutaj od jakości płyty granitowej, które podlega grawerowaniu oraz od jakości wykonanej pracy. Grawer jest znacznie bardziej praktyczny w zastosowaniu niż tradycyjne fotografie mocowane na tablicy kamiennej nagrobku. Każda praca wykonana techniką laserowego grawerowania jest trwalsza niż zamieszczenie zdjęcia zmarłego, bez względu na zastosowaną technikę. Fotografia pod wpływem niekorzystnych czynników środowiskowych może odkleić się od powierzchni pomnika i będzie wymagała ponownego przyklejenia lub całkowitej wymiany, co narazi bliskich zmarłego na koszty. W przypadku grawerowania laserem nie ma takiego niebezpieczeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *