Jak wyglądają nagrobki ekskluzywne na polskich cmentarzach?

kamieniarstwo

Jak wyglądają nagrobki ekskluzywne na polskich cmentarzach?

Nagrobek w kształcie luksusowego samochodu? Jest to jak najbardziej możliwe. Zdolny kamieniarz jest w stanie stworzyć nagrobek pojedynczy czy podwójny według indywidualnie stworzonego przez klienta projektu. Dzięki takim ekskluzywnym nagrobkom można oddać w oryginalny sposób hołd zmarłej osobie.

Popularność nagrobków ekskluzywnych

Rodziny często nie szczędzą środków na to, aby nagrobek ustawiony dla upamiętnienia zmarłego był okazały i wyróżniał się spośród innych grobowców na terenie cmentarza. Coraz częściej klienci zamawiają w zakładach kamieniarskich nagrobki nowoczesne, wykonane z drogich materiałów granitowych.  Producenci oferują większą ilość pomników o niestandardowych kształtach i wymiarach. Nawet najbardziej wymagający klienci z wyobraźnią, znajdą u zdolnego kamieniarza wszystko, czego szukają.

Wyzwanie dla zakładu kamieniarskiego

Nagrobki klasyczne składają się z poziomego elementu o kształcie prostopadłościanu oraz pionowo ustawionej tablicy pamiątkowej. Natomiast nagrobki nowoczesne mogą całkowicie różnić się od tego powszechnie przyjmowanego schematu na polskich cmentarzach.

Wśród najbardziej oryginalnych pomników na nekropoliach, w największych miastach w Polsce, można wymienić takie nagrobki jak śmigło samolotu czy w kształcie samochodu. Pomniki skomplikowane, najbardziej ekskluzywne są prawdziwym wyzwaniem dla kamieniarza. Na ogół mają dużą wagę i gabaryty, dlatego ciężko się z nimi pracuje. Sprawiają trudności w transporcie i podczas ich ustawiania na konkretnym miejscu na cmentarzu. Wymagany jest ku temu specjalistyczny sprzęt budowlany oraz fachowa wiedza, aby nie doszło w newralgicznym momencie do całkowitego zniszczenia nagrobka. Niejednokrotnie bloki granitowe, z których robione są nagrobki nowoczesne, ekskluzywne ważą po 500 kg.

Alternatywą dla takich pomników są nagrobki grawerowane laserowo, które mają grubość 10 cm dla tablicy i bazy oraz proporcjonalnie powiększone inne części.

Możliwości tak naprawdę jest niekoniecznie wiele. Klienci sami mogą już projektować zindywidualizowane nagrobki pojedyncze, podwójne czy dziecięce. Z projektów tych zakład kamieniarski wykonuje gotową wizualizację 3D, która po zatwierdzeniu przez zamawiającego, jest realizowana.

1 thought on “Jak wyglądają nagrobki ekskluzywne na polskich cmentarzach?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *