Jak wykupić miejsce na cmentarzu?

nagrobek pomnik

W wielu miastach nekropolie są przepełnione, a na starych cmentarzach w ogóle nie dokonuje się nowych pochówków. Nie ma możliwości wygospodarowania nowego miejsca na potrzeby utworzenia cmentarza, dlatego wykupienie w takich nekropoliach miejsca na grób rodzinny graniczy z cudem. Co wówczas robić?

Nowe cmentarze

Wyjściem z sytuacji jest wykupienie tzw. kwatery, czyli miejsca na cmentarzu nowym, dopiero co utworzonym. Może to być nowoczesny cmentarz, na którym nagrobki mają formę tablic pamiątkowych, jak i cmentarz tradycyjny, na przykład komunalny, z nagrobkami tradycyjnymi – podwójnymi lub pojedynczymi.

Na nowych cmentarzach zwykle organizacja działek na potrzeby nowych grobów jest znacznie lepiej usystematyzowana, niż na cmentarzach starych, gdzie często trudno dostrzec jakąkolwiek logikę w rozmieszczeniu grobów.

Miejsca na starych cmentarzach

Na zamkniętym dla nowych pochówków cmentarzu trudno o miejsce na nowe groby. Jeśli już mamy pochowanego na nim członka rodziny, można liczyć po kilku latach od otwarcia grobowca na dochowanie w urnie lub po 20 latach na dochówek tradycyjny – w trumnie. Nie zawsze będzie to możliwe. Administracja cmentarza czy grabarz mogą odmówić dochówku z powodu wysokiego poziomu wód gruntowych lub starodrzewu.

Szansa na uzyskanie całkiem nowego miejsca na grób na starym cmentarzu jest niewielka. Dzieje się tak wtedy, gdy likwidowane są stare, nieopłacone groby lub gdy zwolni się miejsce w wyniku połączenia grobów lub ekshumacji i przeniesienia grobu w inne miejsce lub na inny cmentarz. Najczęściej nie ma możliwości wykupienia miejsca na starym cmentarzu z wyprzedzeniem, przez osobę żyjącą. Można jedynie skorzystać z opcji najmu kwatery dla osoby zmarłej, która ma być pochowana.

Niektóre firmy pogrzebowe lub osoby prywatne dają możliwość odkupienia miejsca na cmentarzu, za odstępne. Z takiej opcji korzysta wiele osób, ale formalnie nie ma możliwości prawnej odsprzedania miejsca na grób, ponieważ prawo do grobu jest niezbywalne i dysponuje nim tylko rodzina pochowanego. Można jedynie komuś udostępnić miejsce w grobie na dochówek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *