Granit – najpopularniejszym materiałem nagrobkowym

cmentarz-kwatery

Kamieniarze w Polsce najczęściej wykonują projekty nagrobków – klasycznych i nowoczesnych, podwójnych, pojedynczych i dziecięcych, z wykorzystaniem różnego rodzaju granitu. Dlaczego tak się dzieje?

Naturalny materiał

Granit, podobnie jak onyks, wapień, trawertyn i marmur to skała, która wydobywana jest z podłoża. Zalega on na różnych głębokościach. Co ciekawe, w porównaniu z marmurem jest bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne czy szkodliwy wpływ czynników atmosferycznych, dlatego dobrze znosi wieloletnią eksploatację na cmentarzu na wolnym powietrzu. Zgodnie z klasyfikacją Międzynarodowej Unii Nauk Geologicznych granit jest skałą zawierającą od 80 do 100 proc. objętościowych minerałów, takich jak kwarc, skalenie alkaliczne i plagioklaz. Jego gęstość waha się od 2,55 g/cm3 do 3,30 g/cm3.

Do produkcji nagrobków kamieniarze wykorzystują zwykle granit naturalny o różnej strukturze. Mogą to być płyty granitowe surowe lub polerowane, pochodzące z Polski, Szwecji, Ukrainy, Finlandii, a nawet najdalszych zakątków świata, takich jak Indie czy Brazylia.

Popularny materiał na nagrobki

Nagrobki klasyczne i nagrobki nowoczesne z granitu zaliczane są do ścisłej czołówki wśród wybieranych przez klientów opcji. Nagrobek z granitu jest trwały i solidny, a przy tym do doskonałego wyglądu nie wymaga zbyt wiele zachodu ze strony bliskich zmarłego. Nie trzeba go aż tak pielęgnować, jak choćby nagrobki marmurowe. Wystarczy go umyć miękką gąbką i ciepłą wodą. Dobrze znosi duże wahania temperatur, co w naszym klimacie ma duże znaczenie. Jest mniej podatny na korozję od marmurów i piaskowca.

Branża kamieniarska często korzysta z granitu przy wykonywaniu projektów nagrobków dla swoich klientów. Najlepiej przy tym nie kierować się wyłącznie ceną, a jakością materiału kamiennego. Granit powinien być wysokiej klasy, ponieważ tylko taki będzie wizualnie odpowiadał oczekiwaniom klientów. Zakład kamieniarski powinien do obróbki granitu, w celu wykonania nagrobka, wykorzystywać maszyny najwyższej klasy i stosowne umiejętności swoich pracowników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *