Rodzaje nagrobków

nagrobki-nowoczesne

W celu upamiętnienia bliskiej nam zmarłej osoby, ustawiamy na miejscu jej wiecznego spoczynku krzyż i nagrobek wraz z tablicą pamiątkową. W zakresie nagrobków można wyróżnić kilka ich rodzajów. Sprawdźmy, czym się odznaczają i kiedy ich wybór okaże się dobrą decyzją.

Ogromny wybór różnych nagrobków

Nagrobki pojedyncze, nagrobki podwójne, grobowce rodzinne i groby ziemne z ramką wykonaną na przykład z granitu. Wybór wśród różnych rodzajów nagrobków jest bardzo duży, co widać po dowolnym polskim cmentarzu. Producenci nagrobków i kamieniarze proponują coraz to nowe modele nagrobków, a nawet dają możliwość samodzielnego ich zaprojektowania.

Najczęściej na polskich cmentarzach są stawiane nagrobki składające się z płyty grobowej oraz pionowej płyty umieszczonej na szczycie grobu. Obowiązkowo dodawana jest także tablica pamiątkowa, na której grawerowane są lub wklejane informacje o zmarłym.  Nagrobki klasyczne są większe od nagrobków dziecięcych, w których najczęściej spoczywa jedna osoba. Dużą popularnością wśród zamawiających cieszą się nowoczesne nagrobki, o minimalistycznym designie.

Materiały na nagrobki

Granit jest zdecydowanie najbardziej popularnym materiałem, z którego kamieniarze robią dla swoich klientów nagrobki. Granity różnią się od siebie wyglądem, dzięki czemu klient może wybierać spośród bogatej palety odcieni. Polerowany granit jest idealnie równy i cechuje się wysoką wytrzymałością.

Nieco mniej popularne są marmurowe nagrobki, ponieważ są droższe i mniej wytrzymałe. Obecnie nie robi się nagrobków z drewna, choć jeszcze kilkadziesiąt lat temu tak właśnie się robiło. Nagrobki drewniane są jeszcze spotykane na zabytkowych, starych cmentarzach.

Szczególne typy nagrobków

Z amerykańskich filmów znamy cmentarze, na których dla upamiętnienia zmarłego ustawiany jest niewielki nagrobek w postaci pamiątkowej tablicy ułożonej płasko na ziemi lub postawionej pionowo. Nie ma tu miejsca na ustawianie kwiatów lub zniczy, ale za to można w ten sposób zaoszczędzić miejsca na cmentarzu.

Tablice ustawione pionowo są już spotykane w Polsce, na przykład na cmentarzach upamiętniających weteranów wojennych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *