Ile kosztuje instalacja i wykonanie nagrobka?

nagrobki-pojedyncze

Nagrobek upamiętnia zmarłą osobę, a dla bliskich jest ważnym elementem pochówku. Niestety nagrobki sporo kosztują. Ile trzeba za nie zapłacić i co składa się na całkowity koszt?

Części składowe kosztu grobu

Ile kosztuje grobowiec wraz z nagrobkiem? Cena wyliczana jest na podstawie wielu elementów składowych. Wśród nich znajdziemy:

  • Koszt miejsca na cmentarzu – to koszt kwatery cmentarnej, czyli numeru lokalizacji i rozmiaru miejsca na cmentarzu.
  • Opłata za zgodę na postawienie nagrobka pobierana przez zarządcę cmentarza.
  • Koszt wykopania grobu lub murowanego miejsca w ziemi – przy konieczności wznoszenia ścian piwnicy grobowej trzeba liczyć się z kosztem w wysokości od 100 do 400 zł.
  • Koszt nagrobka – składa się na niego wydatek na nagrobek pojedynczy lub nagrobek podwójny bądź grobowiec rodzinny. Do tego dochodzą litery na nagrobku oraz dodatkowe akcesoria, takie jak wazon, krzyż czy ozdoby na tablicy. Ceny nagrobków granitowych zaczynają się od 800 zł wzwyż.
  • Koszt transportu i montażu nagrobka – transport od 100 do 300 zł i montaż od 300 do 600 zł.

Łącznie to od 1300 zł wzwyż, nie licząc ceny kwatery na cmentarzu, liter i dodatkowych akcesoriów.

Dlaczego to tak kosztowne?

Bliscy zmarłego nie będą mogli postawić nagrobka, ani pochować zmarłego na wybranym cmentarzu, jeśli od jego zarządcy nie otrzymają zgody na postawienie nagrobka. Zwykle uiszcza się opłatę „najmu kwatery cmentarnej” na okres 20 lat. Cena nie jest uniwersalna – w małych wsiach na cmentarzach będzie niska, zupełnie odwrotnie niż na dużych nekropoliach w centrach aglomeracji.  Oprócz opłaty za kwaterę może być pobierana:

  • opłata za zgodę na postawienie nagrobka,
  • opłata za otwarcie bramy wjazdowej cmentarza dla osób montujących nagrobek
  • oraz kaucja wpłacana na czas trwania prac montażowych.

Cena nagrobka wzrasta, jeśli wybierzemy nagrobek marmurowy lub z drogiego kamienia. Najczęściej jednak w polskich warunkach atmosferycznych wybierane są nagrobki granitowe. Im są ciemniejsze, tym cena nagrobka wzrasta. Litery na tablicy pamiątkowej kosztują od 3 zł za literę rzeźbioną lub piaskowaną, natomiast znacznie droższe będą litery mosiężne lub z tworzywa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *